EKO porządki – wykorzystanie biosurfaktantów walce 
z brudem i zarazkami w łazience

Każdy, kto zajmuje się porządkami w domu, zna uczucie satysfakcji pojawiające się, kiedy kamień z kabiny prysznicowej znika, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zaschnięta pasta do zębów jest usuwana z powierzchni umywalki bez konieczności szorowania a podłoga jest czysta już po jednym pociągnięciu mopa. Osiągnięcie tych efektów nie byłyby możliwe, gdyby nie zawarte w detergentach surfaktanty. Niestety, te składniki chemiczne wpływają negatywnie zarówno na planetę, jak i na nasze zdrowie. Marka bioExpert, wychodząc naprzeciw potrzebom środowiskowym i oczekiwaniom klientów,  opracowała produkty zawierające przyjazne dla człowieka i natury biosurfaktanty, które cechują wyjątkowe właściwości czyszczące.

Surfaktanty a bezpieczeństwo człowieka i środowiska

Surfaktanty to chemiczne związki powierzchniowo czynne. Posiadają zdolność zmieniania właściwości powierzchniowych cieczy, w której są rozpuszczone. W detergentach zwiększają penetrację wody i wpływają na odrywanie cząsteczek brudu od czyszczonych elementów. Wykazują właściwości myjąco-piorące, pianotwórcze, stabilizujące czy zwilżające. Niestety posiadają także wiele negatywnych cech, wśród nich warto wymienić toksyczność i bardzo słabą biodegradowalność. Pomimo stosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, przemysłowe oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie neutralizowaniem wpływu surfaktantów na środowisko. Ten sam problem dotyczy przydomowych ekologicznych oczyszczalni. Te nieprzyjazne środowisku związki chemiczne w pewnym stopniu przedostają się do wód gruntowych i gleby powodując ich zanieczyszczenie. Co więcej, mogą przyczyniać się do obumierania pożytecznych mikroorganizmów, które wspierają procesy biodegradacji wewnątrz przemysłowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Surfaktanty oddziałują także na człowieka m.in. mogą powodować reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, błon śluzowych czy dróg oddechowych.

Bez chemii, bez toksyn, bez ryzyka

Coraz więcej osób chce dbać o środowisko i swoje zdrowie poprzez wybieranie ekologicznych środków czyszczących. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się produkty oparte o biosurfaktanty, które są wolne od toksyn, bezpieczne dla ludzi i zwierząt oraz w pełni biodegradowalne w wodzie i glebie. Biosurfaktanty opracowane przez markę bioExpert są pozyskiwane z roślin, mikroorganizmów. Na czym dokładnie polega ich fenomen?

Biosurfaktanty w produktach bioExpert

Biosurfaktanty znajdujące się w biopreparatach bioExpert są przede wszystkim silnym wsparciem dla naturalnych kwasów (cytrynowego, jabłkowego i mlekowego) oraz pożytecznych mikroorganizmów, które żywią się martwą materią organiczną. Podczas mycia podłóg, glazury czy sanitariatów, pomagają im aktywnie przenikać w głąb zanieczyszczeń znajdujących się na czyszczonych powierzchniach, a także penetrować niedostępne zakamarki i mikroszczeliny. Celem tej współpracy jest nie tylko całkowita biodegradacja brudu. Stosując biopreparaty zasiedlamy wszystkie sprzątane miejsca pożytecznymi mikroorganizmami, które systematycznie „zjadają” zanieczyszczenia. Dzięki temu redukujemy poziom namnażania się gnilnych i chorobotwórczych bakterii. Warto podkreślić, że im dłużej czyścimy dom produktami zawierającymi biosurfaktanty i pożyteczną mikroflorę, tym łatwiej będzie nam usuwać zabrudzenia w przyszłości. Wszelkie osady, w tym kamień czy rdza, będą gromadzić się na powierzchniach znacznie wolniej. Biosurfaktanty znajdujące się w preparatach bioExpert wykazują nawet kilkaset razy większą siłę działania niż ich chemiczne odpowiedniki. A to nie wszystko – w odróżnieniu od tradycyjnych detergentów, bioprodukty są przyjazne dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków i zbiorników septycznych.

Skoncentrowana moc działania

Jednym z flagowych produktów marki bioExpert, który zawiera biosurfaktanty, jest Bio Koncentrat do łazienek. To biopreparat o silnie działającej formule, którą tworzą składniki pochodzenia naturalnego, w tym pożyteczne mikroorganizmy i kwasek cytrynowy. Ten naturalny środek z powodzeniem sprawdzi się do czyszczenia umywalek, wanien, kabin prysznicowych, toalet, szkła, ceramiki, kafelków, stali nierdzewnej czy granitu. Inną, praktyczną jego funkcją, jest utrzymywanie drożności rur kanalizacyjnych i zapobieganie powstawaniu w nich zatorów. Mikroorganizmy zawarte w preparacie, po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki Bio Koncentratu do kanalizacji, rozkładają osadzające się tam tłuszcze oraz inne zanieczyszczenia. Następnie tworzą na oczyszczonych powierzchniach trwałą powłokę ochronną, która utrudnia ponowne powstawanie złogów. Biopreparat można rozcieńczać lub stosować w skoncentrowanej formie żelowej do mocno zanieczyszczonych miejsc. To idealna propozycja dla osób, które raz na zawsze chcą się pozbyć uporczywego kamienia i powracającego problemu zatkanych syfonów.

Czyści i nabłyszcza

Utrzymuje drożność kanalizacji

Nie zawiera chloru

Tworzy ochronną powłokę na czyszczonych powierzchniach

Przyjazny dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni i zbiorników septycznych 

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Doskonały do czyszczenia wielu różnych powierzchni

Bezpieczny dla środowiska i ludzi

Ekspert od czystości i walki z kamieniem

Kolejnym produktem, który wykorzystuje moc biosurfaktantów jest Bio Żel do toalet. Receptura tego biopreparatu została stworzona z myślą o skutecznej walce z kamieniem, osadami i nieprzyjemnymi zapachami. W swoim składzie, oprócz kwasku cytrynowego i pożytecznych mikroorganizmów, ma także kwas jabłkowy. Produkt nie tylko doskonale czyści sanitariaty i neutralizuje przykre zapachy. Podobnie, jak Bio Koncentrat, tworzy ochronną powłokę na czyszczonych powierzchniach. Biofilm zapobiega powstawaniu osadów i ponownemu osadzaniu się kamienia. Produkt ma skoncentrowaną, gęstą konsystencję i działa nawet poniżej linii wody.

Tworzy ochronną powłokę na czyszczonych powierzchniach

Przyjazny dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni i zbiorników septycznych

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Przyjazny dla środowiska i ludzi

Aktywna piana

Biosurfaktanty i mikroorganizmy „żywiące” się zanieczyszczeniami znajdziemy także w Bio Piance do kabin prysznicowych. Biopreparat z dodatkiem kwasku cytrynowego, kwasu mlekowego i olejków eterycznych doskonale sprawdzi się jako produkt do mycia umywalek, wanien, armatury łazienkowej, brodzików, kabin prysznicowych czy glazury w łazienkach i toaletach. Aktywna piana dokładnie przywiera do pionowych powierzchni i skutecznie usuwa m.in. kamień, rdzawe naloty, osady z wody, szamponów, odżywek i mydła. W odróżnieniu od silnych detergentów, Bio Pianka posiada przyjemny zapach, który nie podrażnia błon śluzowych i nie powoduje uczucia duszności.

Czyści i nabłyszcza

Nie zawiera chloru

Tworzy ochronną powłokę na czyszczonych powierzchniach

Doskonały do czyszczenia wielu różnych powierzchni

Przyjazny dla środowiska i ludzi

Przyjazny dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni i zbiorników septycznych

Coraz więcej osób jest świadomych tego, że warto czytać składy produktów spożywczych przed ich kupieniem. Jak się okazuje ten nawyk powinien dotyczyć nie tylko żywności, ale także środków czystości. Etykiety z długimi, niezrozumiałymi nazwami składników chemicznych oraz ikonami z ostrzeżeniami dotyczącymi ich negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie, nie powinny zachęcać nas do zakupu – wręcz przeciwnie, do odłożenia ich z powrotem na półkę sklepową. Zdecydowanie lepiej postawić na w pełni naturalne, ekologiczne biopreparaty bioExpert, które są wolne od drażniących substancji oraz pochodnych chloru – produktów biobójczych powodujących „zagładę wszystkiego co żyje”, w tym wszelkich pożytecznych mikroorganizmów „przyjaznych” człowiekowi.

Rate this post

Czytaj więcej artykułów: