-
Czy można użyć saszetki kilka razy z rzędu?
Tak, można nastawić kilka prań jedno po drugim.
-
W jaki sposób rozpoznać, że saszetka utraciła swoje właściwości piorące?
Jeśli waga saszetki spadnie do poziomu 70 – 80 g należy ją wymienić na nową. Saszetka o wadze poniżej 70 g w dalszym ciągu ma właściwości piorące, ale znacznie osłabione.
-
Czy można używać wybielaczy podczas prania z saszetką?
Tak, ale wyłącznie opartych na aktywnym tlenie. Nie wolno używać wybielaczy i detergentów zawierających chlor.
-
Mam wrażenie, że saszetka utraciła właściwości piorące znacznie wcześniej niż się spodziewałam
W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy waga saszetki nie spadła poniżej 70-80 g.
Jeśli waga jest poprawna, przyczyną spadku skuteczności może być nadmierne utlenienie powierzchni granulek magnezu. By usunąć zbyt utlenioną warstwę należy umieścić całą saszetkę w naczynku z białym octem na około 5 minut. Następnie bardzo dobrze wypłukać ( ocet powoduje „zużywanie się „ magnezu) i saszetka ponownie będzie gotowa do użytku.
-
Czy woda po praniu wpływa na pracę przydomowych oczyszczalni ścieków?
Choć woda o pH na poziomie 10,5 nie stanowi sprzyjającego środowiska dla bakterii, po rozcieńczeniu w ściekach nie wpływa zasadniczo na funkcjonowanie szamb i oczyszczalni. Jeśli pierzesz stosując wyłącznie saszetkę bez dodawania detergentów, możesz również użyć wody po praniu do podlewania ogrodu, w tym warzyw. Zawarty w wodzie magnez sprzyja wzrostowi i zdrowiu roślin.
-
Czy mogę używać detergentu lub mydła z saszetką?
W trosce o środowisko nie zalecamy stosowania mydła lub tradycyjnych detergentów. Jeśli chcesz użyć detergentu, należy go dodać mniej. Saszetka zwiększy siłę działania środka piorącego. Nie wolno używać detergentów na bazie chloru razem z saszetką
-
Czy saszetkę można stosować do prania w gorącej i zimnej wodzie?
Tak, choć zalecamy pranie w niskich temperaturach. W ten sposób oszczędzamy energię i tym samym chronimy środowisko.
-
Czy saszetka jest tak samo skuteczna w twardej i miękkiej wodzie?
Tak, twardość wody nie wpływa na skuteczność działania saszetki.
-
Czy saszetka może być pozostawiana w pralce na cykl wirowania?
Cykl wirowania jest krótki. Nie zaszkodzi to ani pralce, ani samej saszetce.
-
Czy tkaniny należy płukać po praniu z saszetką?
Nie, ponieważ saszetka w przeciwieństwie do detergentów nie pozostawia żadnych śladów na ubraniach. Można więc włączyć cykl prania bez cyklu płukania, zaoszczędzić wodę i chronić środowisko.
-
Jaki zapach ma pranie po wypraniu w saszetce?
Pranie jest bez zapachu.
-
Czy saszetka usunie brud z “trudnych” plam na białych tkaninach?
Saszetka nie zawiera optycznych i chemicznych wybielaczy, tak jak tradycyjne detergenty, dlatego rekomendujemy wcześniejsze zapieranie plam np. szarym mydłem lub mydłem marsylskim. Gdy to konieczne, można posypać lub polać plamę odrobiną odplamiacza na bazie aktywnego tlenu.
-
Co zrobić by zachować nieskazitelną biel tkanin?
Do prania z saszetką można dodać nadwęglan sodu* (do kupienia w sklepach internetowych). Jest to ekonomiczna i ekologiczna alternatywa dla klasycznych, chemicznych detergentów. Do prania należy dodać 2 łyżki stołowe nadwęglanu sodu. W ten sposób można zabezpieczyć białe i jasne tkaniny przed żółknięciem i szarzeniem. W wodzie nadwęglan sodu rozkłada się na wodę i tlen i pozostawia jedynie węglan sodu. Ma on znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż wybielacze. Nadwęglan sodu jest bezpieczny dla ludzi przy zastosowaniu podstawowych środków ostrożności i higieny. Należy trzymać go z dala od źródeł ciepła i otwartego ognia, a także z dala od dzieci! Może podrażniać. UWAGA! Nadwęglan sodu rozjaśnia kolory – jest odpowiedni do tkanin, które nie tracą barw. Nie należy go stosować do prania jedwabiu i wełny.
-
Czy poziom pH wody będzie spadał przy kolejnych praniach, w miarę zużywania się saszetki?
Poziom pH wody zawsze będzie na tym samym poziomie.
-
Czy saszetka powoduje pienienie?
Nie, podczas prania nie powstaje piana
-
Czy pranie z saszetką niszczy ubrania?
Nie, ponieważ jest w 100% wolne od toksycznych i syntetycznych chemikaliów. Pranie z użyciem saszetki wpływa pozytywnie na strukturę tkanin, a dzięki krótszym cyklom prania mniej uszkadza je mechanicznie.
-
Czy saszetka usuwa nieprzyjemny zapach stęchlizny z tkanin, które były długo suszone?
Bardzo często naturalne tkaniny (bawełna, len, wełna) długo suszone na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Zapach pochodzi od bakterii, które pozostały na tkaninach – zwłaszcza, jeśli były prane w niskich temperaturach lub w niskiej jakości detergentach. Mikroorganizmy namnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku powodując wydzielanie się nieprzyjemnej woni oraz obniżają trwałość tkanin. Saszetka redukuje ilość mikroorganizmów i hamuje ich rozwój, zapobiegając tym samym działaniu bakterii.
-
Czy można prać jedwab i wełnę z użyciem saszetki?
Tak można, ale ze względu na delikatną strukturę tych naturalnych tkanin zalecamy pranie ręczne.
-
Czy saszetka usuwa kolory z tkanin?
Nie, ponieważ nie zawiera żadnych składników wybielających.