Jakich błędów uniknąć podczas eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków?
Prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni nieczystości opiera się na pracy mikroorganizmów, które odżywiają się martwą materią organiczną i innymi substancjami podlegającymi biodegradacji znajdującymi się w ściekach. W celu zapewnienia im idealnych warunków do życia i efektywnego działania, warto wiedzieć czego trzeba unikać i jakie czynności należy wykonywać, aby prawidłowo użytkować przydomową oczyszczalnię ścieków. Eksperci bioExpert przedstawiają 5. najczęściej popełnianych błędów i radzą, jak im zaradzić!
Błąd 1. Używanie silnych detergentów i innych preparatów chemicznych (środków bakteriobójczych lub biocydów)
Szereg agresywnych substancji chemicznych oraz bakteriobójczych, które znajdują się preparatach do prania i czyszczenia skutecznie hamują działanie pożytecznych mikroorganizmów, których głównym zadaniem jest podczyszczanie ścieków. Jak temu zapobiec? Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z detergentów na rzecz ekologicznych preparatów. Doskonale sprawdzą się tu produkty marki bioExpert, w składzie, których znajdziemybiosurfaktanty, enzymy, naturalne kwasy pozyskiwane ze źródeł odnawialnych (cytrynowy, jabłkowy, mlekowy) oraz mikroorganizmy „żywiące” się zanieczyszczeniami. Bio Koncentrat do łazienek z powodzeniem sprawdzi się do czyszczenia umywalek, wanien, kabin prysznicowych, toalet, szkła, ceramiki, kafelków, stali nierdzewnej czy granitu. Innymi polecanymi produktami są Bio Pianka do kabin prysznicowych (skutecznie usuwa m.in. kamień oraz osady z wody, szamponów, odżywek i mydła) oraz Bio Żel do toalet (doskonale czyści sanitariaty i neutralizuje przykre zapachy). Naturalne preparaty bioExpert, zawierające czynne substancje pochodzenia biologicznego, są bardziej przyjazne dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, ludzi i środowiska niż detergenty pochodzenia chemicznego. Co więcej – bioprodukty linii bioExpert nie powodują uczuleń, podrażnień naskórka, błon śluzowych i nie wywołują uczucia duszności podczas sprzątania.
Czyszczą i nabłyszczają
Nie zawierają chloru
Tworzą ochronną powłokę na czyszczonych powierzchniach
Przyjazne dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni i zbiorników septycznych
Błąd 2. Zapominanie o okresowym zasilaniu populacji mikroorganizmów
Efektywne działanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z „troską” o żyjące w niej mikroorganizmy. Częstotliwość aplikowania specjalnych biopreparatów jest uzależniona od rodzaju instalacji. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie przydomowe oczyszczalnie będą działać lepiej, kiedy będziemy je regularnie zasilać (1-4 razy w miesiącu, w zależności od dawki biopreparatu i liczby użytkowników danej instalacji). Dotyczy to także oczyszczalni typu drenażowego, która wbrew powszechnej opinii nie jest samowystarczalna – nie będzie działać „na pełnych obrotach” bez zasilenia jej pożytecznymi bakteriami. Najwygodniejszym rozwiązaniem są musujące tabletki biologiczne bioExpert. Wystarczy wrzucić odliczoną liczbę krążków do muszli klozetowej lub bezpośrednio do zbiornika ze ściekami. Każda tabletka zawiera miliardy wyselekcjonowanych mikroorganizmów saprofitycznych i skoncentrowane enzymy, które upłynniają i rozkładają nieczystości.
Zapewnia efektywne działanie oczyszczalni
W wysokim stopniu biodegraduje nieczystości
Neutralizuje nieprzyjemne zapachy
Utrzymuje optymalną drożność systemu rozprowadzającego podczyszczone ścieki w gruncie (zapobiega zatkaniu drenażu)
Tworzy aktywny biofilm, który zapobiega gromadzeniu się nieczystości na ściankach oczyszczalni
Wiemy już, że użytkując przydomową oczyszczalnię ścieków trzeba pamiętać o regularnym aplikowaniu dawek biopreparatu. Co się dzieje, kiedy tego nie robimy? Efektem być np. nieprzyjemny zapach wydobywający się z kominków poletka drenażowego. Poważniejszą konsekwencją jest kolmatacja gruntu, czyli brak drożności systemu rozsączającego – gdy proces biodegradacji martwej materii organicznej i innych niepożądanych substancji przebiega nieefektywnie, zanieczyszczenia ścieków (przede wszystkim tłuszcze) mogą odkładać się w postaci złogów w systemie – z biegiem czasu drenaż staje się całkowicie niedrożny.
Spokojnie! Nie oznacza to, że musimy od razu rozkopywać grunt i wymieniać całą instalację. W takiej sytuacji należy zastosować specjalny preparat biologiczny np. Bio Drenaż. Biopreparat ten zawiera wyselekcjonowane mikroorganizmy i enzymy z grupy lipaz specjalizujące się w rozkładzie (hydrolizie) tłuszczów. Dzięki temu, produkt może być skutecznym wsparciem w udrażnianiu drenażu w sytuacjach awaryjnych. Należy pamiętać, że Bio Drenaż warto stosować przede wszystkim prewencyjne (2 razy w roku). Pozwoli to uniknąć problemu tzw. sapropelu, czyli niepożądanego namułu powodującego zmniejszanie przepuszczalności gruntu bezpośrednio poniżej drenażu, który zazwyczaj prowadzi do poważnych awarii systemu drenażowego, skutkujących koniecznością jego całkowitej wymiany.
Degraduje tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
Neutralizuje nieprzyjemny zapach z drenażu
Ogranicza zmniejszenie przepuszczalności gleby poniżej drenażu powodowane gromadzeniem się tzw. sapropelu
Zapobiega zatykaniu się systemów rozsączania
W sytuacjach awaryjnych może pomóc w udrożnieniu systemu rozsączającego
Osad czynny, który tworzą populacje pożytecznych mikroorganizmów jest bardzo wrażliwy na wahania w ilości dostarczanych ścieków, a także na ich skład. Istnieją sytuacje, kiedy nawet najbardziej „zadbane” przez użytkownika przydomowe oczyszczalnie ścieków przeżywają swoje momenty krytyczne. Do takich sytuacji należy zaliczyć m.in. zalanie instalacji czystą wodą i nadmierne rozcieńczenie osadu czynnego, użycie silnych detergentów, zażywanie antybiotyków przez użytkowników oczyszczalni, dłuższą przerwę w dostarczaniu ścieków czy awarię systemu napowietrzania. W takich wypadkach należy zapewnić mikroorganizmom warunki umożliwiające prawidłową odbudowę populacji. Jeżeli tego nie zrobimy, przez dłuższy czas oczyszczalnia nie będzie działała w pełni efektywnie – ponieważ naturalny proces odbudowy zróżnicowanych populacji mikroorganizmów wymaga czasu. Produktem, który silnie „zaktywizuje” oczyszczalnie do prawidłowego funkcjonowania jest BIO Starter. Każda dawka biopreparatu zawiera enzymy i miliardy mikroorganizmów, które mają za zadanie wzbogacić osad czynny po zmianie czy ustaniu niesprzyjających warunków środowiskowych, które spowodowały awarię systemu.
Przyspiesza rozpoczęcie działania przydomowej oczyszczalni ścieków – działa od razu po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki.
Zapewnia wysoką efektywność oczyszczania ścieków
Gwarantuje szybki powrót do pełnej wydajności po awarii oczyszczalni
Tłuszcze nie tylko osadzają się na wewnętrznych powierzchniach rur kanalizacyjnych i urządzeniach oczyszczalni, ale także gromadzą się na powierzchni ścieków tworząc nieprzepuszczalny kożuch. W dłuższej perspektywie prowadzi to do odcięcia dopływu powietrza/tlenu do instalacji i hamowania procesów oczyszczania tlenowego. Jest to szczególnie istotny problem w przypadku oczyszczalni drenażowych. Oleiste składniki mogą całkowicie uniemożliwić przepływ w systemie odpływowym, co w najgorszym wypadku może wiązać się z koniecznością wymiany całego drenażu. Aby przeciwdziałać zaleganiu tłuszczu rurach i instalacji warto regularnie stosować biopreparaty np. odtłuszczacz marki bioExpert, który charakteryzuje się bardzo wysoką koncentracją pożytecznych mikroorganizmów. Zawiera także odżywki i mikroelementy stymulujące rozwój mikroorganizmów oraz enzymy (lipaza), które upłynniają i rozkładają tłuszcze. Biopreparat udrażnia rury, usuwa zatory tłuszczowe zalegające w rurach, syfonach i separatorach, zapobiega osadzaniu się tłuszczów i naturalizuje przykre zapachy z kanalizacji.
Upłynnia zatory tłuszczowe w rurach
Neutralizuje nieprzyjemny zapach z odpływów
Nie powoduje korozji ani uszkodzenia rur kanalizacyjnych
Wspomaga efektywne działanie przydomowych oczyszczalni
Tworzy aktywny biofilm, który chroni przed ponownym zaleganiu tłustych warstw
Zakładanie własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków powinno iść w parze z wymianą silnych detergentów na biopreparaty oraz „troską” o pożyteczne mikroorganizmy. Właściwie zaprojektowana, zainstalowana i użytkowana instalacja wymaga jedynie minimalnej interwencji ze strony użytkownika oraz przynosi znaczne korzyści finansowe.