Jesteś kociarą lub kociarzem?
Dowiedź się, jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z domu!

Wyobraź sobie, że odwiedzają Cię zupełnie nowi znajomi i pierwsze, co robią po przekroczeniu progu mieszkania to komentują zapach, który zdradza, że w Twoim domu mieszka… kot. Jak pozbyć się uporczywej woni czworonoga i sprawić, aby Twoje mieszkanie pachniało świeżością i czystością. Oto 7 prostych trików!

Zadbaj o kuwety

Zanim zaczniesz walczyć z kocim zapachem, kluczowe jest to, aby zidentyfikować jego źródła. Najczęściej winowajcami są kuwety. Regularne czyszczenie i wymiana żwirku to podstawa. Odchody wraz z brudnym granulatem powinny być usuwane od razu po ich pojawieniu się w pojemniku. Raz w tygodniu (lub częściej, jeśli jest to konieczne) należy dokładnie umyć całą kuwetę oraz wymienić żwirek na nowy. Wybierając podłoże do kuwety, najlepiej postawić na produkt eliminujący nieprzyjemne zapachy. Granulat warto posypać odrobiną sody oczyszczonej, która pomoże wchłonąć wilgoć, a następnie spryskać go neutralizatorem kocich zapachów.

Regularnie czyść legowisko dla kota

Innym źródłem nieprzyjemnych zapachów może być legowisko dla kota. Co najmniej dwa razy w tygodniu powinno się usuwać z jego powierzchni kurz i sierść a raz w tygodniu wyprać wszystkie zdejmowane części (np. pokrowce, poduszki). Dokładne czyszczenie kociego posłania należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Podobnie, jak w przypadku kuwety, czyste legowisko warto spryskać neutralizatorem kocich zapachów.

Zrezygnuj z dywanów

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się kociego zapachu, najlepszym sposobem jest rezygnacja z wykładzin i dywanów. Dlaczego? Koty pozostawiają na nich powierzchni sierść, brud i inne zanieczyszczenia, które bardzo trudno jest usunąć. Regularne odkurzanie i czyszczenie dywanów jest czasochłonne i wyjątkowo uciążliwe. Dobrym kompromisem dla osób, które lubią mieć coś miękkiego na podłodze, są małe chodniki i dywaniki przeznaczone do prania w pralce.

Wypróbuj preparaty neutralizujące zapach

Niweluje nieprzyjemne zapachy (uryny, kału, śliny i wymiocin)

Usuwa substancje kwaśne i zasadowe, które mogą powstawać podczas rozkładu nieczystości

Posiada przyjemny aromat olejków eterycznych, który odstrasza owady

Przyjazny dla zwierząt i środowiska

Jednym z najskuteczniejszych środków niwelujących uporczywą woń jest neutralizator kocich zapachów od bioExpert. Zawiera wyselekcjonowane składniki, które rozkładają amoniak, siarkę i inne związki, które znajdują się w moczu, wymiocinach, ślinie i kale kota. Usuwa nieprzyjemne zapachy lepiej niż odświeżacze powietrza, które jedynie je maskują. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych olejków eterycznych, preparat odstrasza owady oraz zapobiega znaczeniu powierzchni przez koty. Formuła neutralizatora została oparta na składnikach organicznych, biodegradowalnych, rozpuszczalnych w wodzie oraz przyjaznych dla środowiska i zwierząt. Produkt jest bezpieczny dla drewnianych parkietów, kamiennych posadzek, metalowych elementów, tapicerek czy mebli. 

Zadbaj o tkaniny

Elementy tekstylne, takie jak zasłony, firanki, poduszki, koce czy meble tapicerowane, silnie pochłaniają zapachy w domu. Dzieje się to z kilku powodów. Po pierwsze, włókna mają porowatą strukturę, co oznacza, że zawierają maleńkie otwory i szczeliny, w których „chowają się” cząsteczki zapachowe. Po drugie, mają dużą powierzchnię, co oznacza, że mogą absorbować więcej cząsteczek zapachowych niż inne rodzaje materiałów. Po trzecie, tekstylia mają tendencję do pochłaniania wilgoci z powietrza, co zwiększa ich zdolność do przyswajania zapachów. Regularne odkurzanie, pranie i czyszczenie tekstyliów, a także spryskiwanie ich neutralizatorem kocich zapachów, pomoże usunąć z nich cząsteczki zapachowe.

Zainwestuj w drapak dla kotów

Drapak nie tylko zaspokaja kocią potrzebę drapania, ale także jest skutecznym sposobem na ochronę mebli, dywanów, tapet i innych przedmiotów w domu przed pazurami i zanieczyszczeniem (np. sierścią, moczem czy śliną). Pamiętaj, że miejsce zabawy dla kota należy regularnie czyścić. Minimum raz w tygodniu warto przetrzeć go mokrą szmatką, odkurzyć i spryskać neutralizatorem kocich zapachów

Przyjrzyj się kociej „jadalni”

Aby zminimalizować nieprzyjemne zapachy w domu, utrzymuj miski z jedzeniem dla kota w czystości. Warto myć je po każdym posiłku czworonoga i nie pozostawiać mokrej karmy na noc. Świeża woda powinna być dostępna dla kota przez całą dobę. Warto wymieniać ją co najmniej raz dziennie, w upalne dni należy robić to częściej. Używaj miseczek wykonanych ze stali nierdzewnej lub ceramiki – te materiały nie absorbują zapachów i są łatwe w utrzymaniu czystości. 

Dlaczego zapach kota tak trudno zniwelować? 

Kał i mocz kota zawierają m.in. amoniak i kwas moczowy. Amoniak jest lotny. Oznacza to, że łatwo rozprzestrzenia się w powietrzu, co utrudnia jego usunięcie. Z kolei kwas moczowy jest słabo rozpuszczalny w wodzie i silnie wnika powierzchnie (np. dywanów, tapicerek i drewniana) – może przetrwać w nich przez lata! Dlatego zwalczanie zapachu kociego moczu wymaga nie tylko dokładnego czyszczenia, ale także stosowania odpowiednich produktów, takich jak neutralizator kocich zapachów od bioExpert – wystarczy oczyścić zabrudzone miejsce, równomiernie rozpylić preparat i pozostawić powierzchnię do wyschnięcia. Innowacyjna formuła produktu inicjuje reakcję fizykochemiczną, skutkującą trwałym usunięciem, a nie jedynie perfumowaniem powietrza czy maskowaniem nieprzyjemnych zapachów zwierząt.

Rate this post

Czytaj więcej artykułów: