Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni w gminach. Co warto wiedzieć?
Ścieki zawierają wiele szkodliwych substancji (takich jak zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne oraz toksyny), które mogą skazić wody naturalne, w związku z czym stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i całego ekosystemu. Dlatego w 2022 roku nałożono na wszystkie gminy w Polsce obowiązek ewidencjonowania i kontrolowania szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, które znajdują się na ich terenie, a także nadzorowania wywozu nieczystości ciekłych. Eksperci bioExpert wyjaśniają najważniejsze kwestie związane z kontrolami oraz podpowiadają, w jaki sposób dbać o szambo i przydomową oczyszczalnie ścieków.
Na czym polegają kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni?
Pracownicy Urzędów Miejskich składają wizyty lub wysyłają wezwania do gospodarstw domowych, które są wyposażone w szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mieszkańcy nieruchomości muszą okazać im umowy na wywóz nieczystości ciekłych, które są podpisane z przedsiębiorcami posiadającymi stosowane zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, a także dowody wpłat za regularne wykonanie tych usług (rachunki lub faktury VAT). Urzędnicy sprawdzają także stan techniczny szamb (zbiorniki muszą być szczelne i funkcjonalne). Kontrole w domach jednorodzinnych potrwają aż do sierpnia 2024 roku. Kolejne zaplanowane są na 2026 rok.
Kary za niedopełnienie obowiązków
Za utrudnianie przeprowadzenia kontroli np. odmowę okazania umowy lub rachunków za wywóz ścieków, grozi kara w wysokości sięgającej nawet 5000 zł. Mandat nakładany jest także na właścicieli nieruchomości, które nie są podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Konsekwencje finansowe mogą ponieść także gminy – te, które nie dopełnią obowiązku przeprowadzenia kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków na swoim terenie, narażają się na karę sięgającą 50000 zł.
Jak dbać o szambo i oczyszczalnie?
Prawidłowe użytkowanie szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków jest kluczowe dla ochrony zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. O jakie kwestie warto zatem zadbać? Przede wszystkim należy regularnie wywozić nieczystości. Według prawa, szamba muszą być opróżniane z częstotliwością uniemożliwiającą ich przepełnienie, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Najlepiej robić to, gdy zbiornik jest wypełniony w 2/3. Użytkownicy przydomowych oczyszczalni są zobowiązani do usuwania osadów ze zbiorników zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji eksploatacji, ale nie rzadziej niż raz na rok. Należy pamiętać, że do szamba nie wolno wlewać olejów, tłuszczów, farb, lakierów, rozpuszczalników, leków i innych toksycznych substancji chemicznych. Kolejnym ważnym elementem jest „troska” o mikroflorę pożytecznych mikroorganizmów w zbiorniku z nieczystościami poprzez regularne stosowanie specjalnych biopreparatów. Tego typu produkty zapewniają prawidłowe funkcjonowanie szamba i oczyszczalni, niwelują nieprzyjemne zapachy, rozpuszczają nieczystości organiczne (np. resztki jedzenia, tłuszcze i papier) oraz zapobiegają powstawaniu osadów i zmniejszaniu pojemności zbiorników.
Osoby, którym zależy na wytworzeniu stabilnej i efektywnie działającej populacji mikroorganizmów, która jest kluczowa dla skutecznego rozkładu materii organicznej w przydomowych oczyszczalniach i szambach, powinny postawić na BIO Starter od bioExpert. Dzięki wyjątkowej formule zawierającej specjalnie wyselekcjonowane bakterie, BIO Starter skraca czas niezbędny do osiągnięcia pełnej wydajności POŚ. Zastosowanie preparatu już na początku użytkowania oczyszczalni pozwala cieszyć się szybkimi i trwałymi efektami, zapewniając pełną funkcjonalność i optymalną efektywność przydomowego systemu oczyszczania ścieków. BIO Starter doskonale sprawdzi się także do szybkiej odbudowy populacji mikroorganizmów po przerwie w eksploatacji, serwisie lub skażeniu.
Przyspiesza rozpoczęcie działania przydomowej oczyszczalni ścieków – działa od razu po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki.
Zapewnia wysoką efektywność oczyszczania ścieków
Gwarantuje szybki powrót do pełnej wydajności po awarii oczyszczalni
BIO Starter warto stosować w połączeniu z musującymi tabletkami biologicznymi od bioExpert. Każda tabletka zawiera miliardy wyselekcjonowanych mikroorganizmów saprofitycznych i skoncentrowane enzymy, które upłynniają i rozkładają nieczystości. Musująca formuła zapewnia równomierne rozprowadzenie pożytecznych mikroorganizmów w toni płynnych odpadów komunalnych. Dzięki temu martwa materia organiczna jest szybciej rozkładana, na powierzchni nieczystości nie tworzy się tzw. kożuch a na ścianach i dnie zbiorników nie pojawia się osad. Preparat zwiększa także efektywność działania przydomowych oczyszczalni. Stosowanie tabletek jest bardzo proste – wystarczy wrzucić ich odliczoną liczbę do muszli klozetowej, poczekać, aż tabletki całkowicie się rozpuszczą i spuścić wodę.
Zapewnia efektywne działanie oczyszczalni
W wysokim stopniu biodegraduje nieczystości
Neutralizuje nieprzyjemne zapachy
Utrzymuje optymalną drożność systemu rozprowadzającego podczyszczone ścieki w gruncie (zapobiega zatkaniu drenażu)
Tworzy aktywny biofilm, który zapobiega gromadzeniu się nieczystości na ściankach oczyszczalni
Dbanie o stan i prawidłowe funkcjonowanie szamba oraz przydomowej oczyszczalni ścieków to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim kwestia ochrony całego ekosystemu. Regularne opróżnianie zbiorników oraz stosowanie w pełni bezpiecznych dla środowiska naturalnych biopreparatów bioExpert daje pewność, że nieczystości będą magazynowane i oczyszczane w sposób bezpieczny dla zdrowia ludzi i otaczającej nas przyrody.