Mikroorganizmy, czyli „game changer”
w walce z brudem i zarazkami

Czyszcząc łazienkę czy sprzątając kuchnię skupiamy się na eliminacji groźnych zarazków i organizmów patogennych. Korzystamy z silnych detergentów, szorujemy, odkażamy i dezynfekujemy, dążąc do tego, aby wnętrze domu było w 99,9% wolne od szkodliwych drobnoustrojów. Jak się okazuje „czystość” nie powinna oznaczać eliminacji wszystkich mikroorganizmów. Co więcej, „sterylny” dom może być niebezpieczny dla zdrowia jego mieszkańców! Dowiedz się dlaczego warto zrezygnować ze sprzątania za pomocą bakteriobójczej chemii i zamiast tego, zasiedlić swoje mieszkanie pożytecznymi mikroorganizmami znajdującymi się w biopreparatach bioExpert.

Sterylny dom – dlaczego szkodzi naszemu zdrowiu?

Utrzymanie nieskazitelnie czystego i niemal sterylnego mieszkania jest dla wielu osób bardzo ważne. Jak się okazuje, sprzątając dom powinniśmy wziąć pod uwagę więcej czynników, niż tylko eliminacje patogenów (chorobotwórcze wirusy i bakterie, pierwotniaki, grzyby i pasożyty). Życie w mieszkaniu wolnym od wszelkich drobnoustrojów, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Dlaczego?

Nasze organizmy potrzebują kontaktu zarówno z pożytecznymi mikroorganizmami, jak i słabymi alergenami, bakteriami czy niegroźnymi wirusami – w ten sposób uczą się je zwalczać. Dzięki pobudzeniu naszego systemu immunologicznego rzadziej chorujemy i jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na różnego rodzaju alergie. Osoby, które żyją w sterylnych mieszkaniach są bardziej podatne na działanie bakterii i wirusów oraz częściej zapadają na astmę i choroby immunologiczne. Zrównoważenie kwestii związanej z czystości w domu i „zdrowym” kontaktem z drobnoustrojami ma ogromne znaczenie dla rozwijania naszych układów odpornościowych i mikrobiomów – dotyczy to zarówno noworodków, małych dzieci, nastolatków i dorosłych.

Współpraca z pożytecznymi mikroorganizmami

Jak wypracować „zrównoważony” układ pomiędzy utrzymywaniem czystości w domu a ochroną pożytecznych mikroorganizmów? Przede wszystkim warto stosować w pełni naturalne biopreparaty czyszczące. Produkty bioExpert pomogą nam pozbyć się z mieszkania patogenów i jednocześnie zasiedlą sprzątane powierzchnie pożytecznymi mikroorganizmami. Wymiana bakteriobójczej chemii na eko produkty z „przyjaznymi” mikrobami jest kluczowym krokiem w celu osiągnięcia harmonii pomiędzy sprzątaniem i zachowaniem „zdrowego” domu.

Zdrowy mikrobiom domu

Kultury pożytecznych mikroorganizmów od setek lat są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Pomagają produkować jogurty probiotyczne, kefiry, kimchi, kombuchę, kiszonki oraz inne zdrowe smakołyki. Co się stanie, gdy pożyteczne mikroorganizmy zostaną wprowadzone do mieszkania w środkach czystości? Sprawią, że nasze cztery kąty będą nie tylko czyste i wolne od nieprzyjemnych zapachów, ale także „zdrowe” dla ich mieszkańców. W jaki sposób pożyteczne mikroorganizmy walczą z brudem i rozwojem patogenów? Najlepiej zobrazować to na przykładzie produktów bioExpert. Pożyteczne mikroorganizmy, które znajdziemy np. w Bio Koncentracie do łazienek, Bio Żelu do toalet czy Bio Piance do kabin prysznicowych, żywią się martwą materią organiczną znajdującą się na czyszczonych powierzchniach. Podczas mycia podłóg, glazury, szyb, umywalek, blatów czy sanitariatów, zwiększają skuteczność czyszczenia, aktywnie przenikając w głąb zanieczyszczeń oraz penetrując niedostępne zakamarki, pęknięcia i mikroszczeliny. Celem ich działania jest nie tylko całkowita biodegradacja brudu, ale także „zasiedlenie” czyszczonych powierzchni swoimi koloniami. Dzięki umiejętności do tworzenia stabilnego biofilmu (ochronnej powłoki), mikroorganizmy działają nie tylko w momencie sprzątania, ale także w dłuższej perspektywie. Systematycznie „zjadają” zanieczyszczenia (także te niewidoczne gołym okiem), efektywnie redukując poziom namnażania się gnilnych i chorobotwórczych bakterii. Warto podkreślić, że im dłużej czyścimy dom produktami zawierającymi pożyteczną mikroflorę, tym łatwiej będzie nam usuwać zabrudzenia w przyszłości. Wszelkie nieestetyczne osady, np. uporczywy kamień, będą osadzać się na powierzchniach znacznie wolniej.

Czyszczą i nabłyszczają

Nie zawierają chloru

Tworzą ochronną powłokę na czyszczonych powierzchniach

Przyjazne dla ekologicznych przydomowych oczyszczalni i zbiorników septycznych

Neutralizują nieprzyjemne zapachy

Przyjazne dla środowiska i ludzi

Nowe spojrzenie na pojęcie czystości

Dzielimy świat z pożytecznymi mikroorganizmami. Bez symbiozy z „przyjaznymi” mikrobami prawdopodobnie nie jest możliwe istnienie organizmów wyższych. Dlatego, zamiast je zwalczać stosując silne detergenty, warto zacząć z nimi współpracować. W przeciwieństwie do tradycyjnych środków chemicznych, biopreparaty bioExpert są przyjazne dla noworodków, małych dzieci, dorosłych, zwierząt i środowiska naturalnego. Używając ich nie ma potrzeby nadmiernego wietrzenia pomieszczeń, zakładania rękawiczek czy maseczki. Naturalne substancje nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Ponadto, wydzielane przez nie zapachy są łagodniejsze dla oczu i śluzówek, niż opary bakteriobójczej, „silnej” chemii.  

2/5 - (1 vote)

Czytaj więcej artykułów: