Mikroorganizmy wsparciem
dla przydomowych oczyszczalni ścieków

Żadna przydomowa oczyszczalnia ścieków nie będzie działać prawidłowo i efektywnie bez tzw. osadu czynnego. Tworzą go kolonie pożytecznych mikroorganizmów, które „zjadają” martwą materię organiczną znajdującą się w ściekach, usuwając w ten sposób nadmierne ilości osadów i złogów powstających w osadniku wstępnym. Jeżeli zależy Ci na szybkim rozruch przydomowej oczyszczalni ścieków oraz jej efektywnym funkcjonowaniu w długiej perspektywie czasu, skorzystaj ze wsparcia marki bioExpert, która opracowała aktywne biopreparaty zawierające enzymy i miliardy pożytecznych mikroorganizmów.

Procesy rozkładu martwej materii organicznej w przydomowej oczyszczalni ścieków powinny zachodzić samoistnie w  wyniku działania kolonii mikroorganizmów bytujących w osadzie czynnym. Warto jednak wiedzieć, że dopiero wzmocnienie go enzymami i wyselekcjonowanymi szczepami mikroorganizmów, powoduje intensyfikację procesów biodegradacji i wstępnego oczyszczania nieczystości. Dlaczego jest to takie ważne? Enzymy wstępnie rozdrabniają cząsteczki organiczne, które na kolejnym etapie są łatwiej dostępne i rozkładane przez zróżnicowane kolonie pożytecznych mikroorganizmów. Efektem tego procesu jest  skuteczny rozkład martwej materii organicznej czy innych substancji niepożądanych, takich jak siarkowodór, amoniak, lotne związki organiczne, siarczany i fenole, na składniki prostsze m.in. wodę i dwutlenek węgla.

Kiedy stosować preparaty rozruchowe?

Zdaniem ekspertów marki bioExpert jest to konieczne w przypadku pierwszego rozruchu przydomowej oczyszczalni, po dłuższej przerwie w użytkowaniu instalacji, pracach serwisowych czy skażeniu. W takich wypadkach trzeba zapewnić warunki umożliwiające namnożenie optymalnej ilości kolonii mikroorganizmów, które rozpoczną efektywny proces oczyszczania. Jeżeli tego nie zrobimy, przez dłuższy czas oczyszczalnia nie będzie działała w pełni skutecznie – naturalny proces tworzenia zróżnicowanych populacji mikroorganizmów wymaga czasu.

Efektywny start

Produktem, który silnie „zaktywizuje” oczyszczalnie do prawidłowego funkcjonowania jest BIO Starter do przydomowych oczyszczalni. Każda dawka biopreparatu zawiera enzymy i miliardy mikroorganizmów, które mają za zadanie wzbogacić osad czynny w komorze napowietrzania. Co wyróżnia BIO Starter na tle innych produktów dostępnych na rynku? Biopreparat zawiera mikroorganizmy w specjalnych „konstrukcjach” (mikrosferach) ochraniających pożyteczne bakterie w przypadku dostania się w niesprzyjające warunki środowiskowe (czynniki biobójcze, silne detergenty, zasolenie, niesprzyjające wartości pH itp.). Oznacza to, że po dodaniu go do przydomowej oczyszczalni ścieków, cała zawarta w preparacie populacja mikroorganizmów jest uwalniana do środowiska w sposób kontrolowany pozwalający na natychmiastowy wzrost pożytecznych mikroorganizmów po zmianie/ustaniu niesprzyjających warunków środowiskowych  i efektywną biodegradację zanieczyszczeń.

Bio Starter do POŚ 400g. bioExpert

Przyspiesza rozpoczęcie działania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Zapewnia wysoką efektywność oczyszczania ścieków 

Działa od razu po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki

Gwarantuje szybki powrót do pełnej wydajności po awarii

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy 

Przyjazny dla środowiska

Musowanie i oczyszczanie

Mikroorganizmy potrzebują do życia i namnażania się nie tylko pożywienia, ale także sprzyjających warunków – lubią ciepło, wilgoć, odpowiednią ilość tlenu i brak toksyn. Czynnikiem, który skutecznie wpływa na ich wymieranie i tym samym obniżanie efektywność działania oczyszczalni – jest chemia. Populacji pożytecznych bakterii szkodzą im m.in. silne detergenty, antybakteryjne kosmetyki, płyny do zmywania naczyń czy antybiotyki. „Przetrzebiona” społeczność mikroorganizmów nie będzie spełniać swoich oczyszczających funkcji. Co więcej, nieprawidłowo działająca oczyszczalnia może generować nieprzyjemny zapach. Aby zapobiegać tym problemom warto regularnie stosować musujące tabletki biologiczne bioExpert. Każdy krążek biopreparatu zawiera miliardy wyselekcjonowanych mikroorganizmów saprofitycznych i skoncentrowane enzymy, które upłynniają i rozkładają: białka i węglowodany, celulozę (w tym – papier toaletowy i chusteczki higieniczne), tłuszcze i lotne związki organiczne i inne. Dlaczego marka bioExpert postawiła na musującą formułę tego biopreparatu?

Odpowiedź jest prosta – zapewnia ona równomierne rozprowadzenie mikroorganizmów w toni ścieków. Dzięki temu nieczystości są szybciej rozkładane, a sama oczyszczalnia działa prawidłowo/efektywnie. Mikroorganizmy „uśpione” w tabletkach są uwalniane stopniowo przez długi okres czasu. Dzięki temu, cała populacja nie ulega zagładzie w przypadku, gdy do oczyszczalni dostaną się nieprzyjazne substancje dla pożytecznych kolonii. Systematyczne uwalnianie mikroorganizmów zapewnia skuteczne i długotrwałe działanie tabletek. Warto wiedzieć, że tabletki biologiczne bioExpert są także przeznaczone do rozkładu zanieczyszczeń organicznych w szambach i złogów w kanalizacji. Doskonale Między innymi – upłynniają kożuch, redukują osady, neutralizują przykre zapachy, zapewniają rzadsze opróżnianie oraz tworzą aktywny biofilm, który zapobiega gromadzeniu się nieczystości na ściankach szamba.

musujące Tabletki biologiczne do szamb i oczyszczalni 6 szt. bioExpert

Innowacyjna musująca formuła

Zapewnia efektywne działanie oczyszczalni

W wysokim stopniu biodegraduje nieczystości

Redukuje przykre zapachy

Utrzymuje optymalną drożność systemu rozprowadzającego podczyszczone ścieki w gruncie (zapobiega zatkaniu drenażu)

Tworzy aktywny biofilm, który zapobiega gromadzeniu się nieczystości na ściankach oczyszczalni

Przyjazny dla środowiska

Brak zatorów i awarii! 

Drenaż to element odpowiedzialny za właściwe odprowadzanie wody (frakcji płynnej podczyszczonych ścieków) gromadzonej w zbiornikach przydomowej oczyszczalni ścieków. Zapobiega wylewaniu się cieczy z oczyszczalni i minimalizuje ryzyko zalania terenu. Dzięki dodatkowemu wykorzystaniu systemu rozsączającego, pozwala zmniejszyć częstotliwość opróżniania zbiorników i osadników. Aby utrzymywać dreny w czystości i zapobiegać zatorom w przydomowych oczyszczalniach ścieków, należy nie tylko odpowiednio użytkować instalację, ale także stosować specjalistyczne biopreparaty. Doskonałym wyborem jest Bio Drenaż. Produkt opracowany przez bioExpert zawiera wyselekcjonowane mikroorganizmy oraz enzymy z grupy lipaz specjalizujące się w rozkładzie (hydrolizie) tłuszczów. Dzięki temu nie tylko utrzymuje dreny w idealnym stanie, ale także może pozwolić na skuteczne udrożnienie drenażu w sytuacjach awaryjnych.

BIO drenaż bioExpert 250g

Usuwa tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Neutralizuje nieprzyjemny zapach z drenażu

 Ogranicza  zamulanie drenów powodowane gromadzeniem się sapropelu 

Zapobiega zatykaniu się systemów rozsączania

 W sytuacjach awaryjnych może pomóc w udrożnieniu systemu rozsączającego 

Przyjazny dla środowiska

„Troska” o mikroorganizmy, które bytują w przydomowych oczyszczalniach ścieków, jest kluczowa dla prawidłowego działania całej instalacji. Aby uniknąć poważnych problemów, związanych np. z zatorami i gromadzeniem się pod instalacją sapropelu (czyli utrzymywać jej optymalną drożność), należy regularnie zasilać kolonie (bytujące populacje) „nowymi” mikroorganizmami. Chcąc zapewnić największą sprawność oczyszczalni, najlepiej robić to za każdym razem po opróżnieniu osadnika gnilnego oraz wzmacniać osad czynny cyklicznie np. raz w miesiącu.

Rate this post

Czytaj więcej artykułów: