Kompostowanie jest proste! Skorzystaj z naszego praktycznego przewodnika – pełnego praktycznych i sprawdzonych wskazówek. Niezależnie od tego czy jesteś amatorem, który dopiero zaczyna przygodę z kompostowaniem czy specjalistą, który chce podnieść jakość swojego kompostu, jesteśmy pewni, że w tym poradniku znajdziesz kilka przydatnych rad!
1. Zacznij od pojemnika
Pojemnik powinien być przede wszystkim odpowiednio duży. Jego wielkość warto dostosować do ilości odpadków, jakie produkujemy. Zbiornik musi mieć otwory i szczeliny umożliwiające przepływ powietrza. Dlaczego? Zapewnią one dobrą wentylację, która jest kluczowa dla procesu kompostowania. Warto zatroszczyć się także o to, aby ściany kompostownika były wykonane z materiału, który dobrze utrzymuje ciepło. Temperatura odgrywa bardzo ważną rolę w procesie rozkładu biomasy, tworzenia zdrowego kompostu i zapewnienia idealnych warunków życia dla pożytecznych mikroorganizmów. Temperatura podczas procesu kompostowania ulega zmianom w zależności od jego fazy. Może ona wzrastać nawet do 50 – 60 °C. Nawet wtedy dobroczynne bakterie odpowiedzialne za rozkład materii organicznej działają efektywnie.
2. Wybierz idealne miejsce
Kompostownik należy umieścić na równym terenie. Warto ustawić go na dobrze przepuszczalnym podłożu i zadbać o lekkie pochylenie, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Najlepszym miejscem na kompostowanie jest lekko zacieniony fragment działki, chroniony przed bezpośrednim słońcem. Zbyt intensywne nasłonecznienie może prowadzić do nadmiernego wysuszenia kompostu. Lokalizacja powinna być także osłonięta od silnych wiatrów, które mogą rozwiewać odpadki.
3. Pozwól bakteriom wykonać najcięższą pracę
Matka natura jest niesamowita! Dała nam pożyteczne bakterie, które uwielbiają ciemność, wilgoć i odpadki organiczne. Najlepszym sposobem na stworzenie kolonii pożytecznych mikroorganizmów w kompostowniku jest zastosowanie produktu BIO Kompostus. Preparat bioExpert zawiera miliardy pożytecznych mikroorganizmów, które żywią się martwą biomasą znajdującą się w kompoście i są niezbędne dla rozkładu organicznego w naturze. Dobre bakterie mają zdolność namnażania się i przenikania przez masę kompostową. BIO Kompostus zwiększa efektywność procesu kompostowania oraz pomaga ujednolicić masę kompostową.
4. Przerzucaj i obracaj
Pryzma kompostowa wymaga regularnego mieszania. Warto robić to regularnie, najlepiej co 2-3 tygodnie. Dlaczego jest to takie ważne? Podczas przerzucania, kompost jest napowietrzany. Tlen jest niezbędny pożytecznym mikroorganizmom do życia. Bez niego proces kompostowania znacznie spowalnia, a w najgorszej sytuacji zatrzyma się. Mieszanie pomaga także ujednolicić temperaturę w pojemniku i zapobiega gniciu odpadków. Co więcej, podczas przerzucania kompostu większe kawałki odpadków są rozdrabniane, co ułatwia pracę pożytecznym mikroorganizmom. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty kompostowania, po każdym przerzuceniu kompostu, warto podlać biomasę roztworem biopreparatu bioExpert wymieszanym z wodą. Dzięki temu zapewnimy jednolitą koncentrację mikroorganizmów i wspomożemy ich efektywne działanie.
5. Wybieraj z kompostownika to, co najlepsze
Kiedy kompost jest gotowy? To pytanie zadaje sobie, każda osoba, która dopiero zaczyna kompostować. Aby na nie odpowiedzieć, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim wygląd i zapach biomasy. Dojrzały kompost powinien przypominać ciemną, wilgotną glebę o jednolitej strukturze i pachnieć ziemią. Druga sprawa to temperatura kompostu – powinna utrzymywać się na poziomie otoczenia. Zazwyczaj kompost jest gotowy po 6-12 miesiącach. Jednak w optymalnych warunkach oraz przy zastosowaniu produktu BIO Kompostus, proces ten można skrócić nawet do 3-4 miesięcy.
Kompostownik to nie tylko świetny sposób na wykorzystanie odpadków organicznych i ochronę środowiska, ale także wyprodukowanie naturalnego nawozu, bogatego w cenne substancje pokarmowe dla roślin. Wykorzystaj nasze rady i zacznij przygodę z kompostowaniem. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości i zastanawiasz się, czy ma to sens, koniecznie przeczytaj artykuł pt. „Zero Waste, czyli dlaczego warto kompostować?”. Jesteśmy przekonani, że po tej lekturze zaczniesz szukać idealnego pojemnika do kompostowania!