Trzy sposoby na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z kontenerów i koszy na śmieci

Domowe kosze na śmieci i zewnętrzne kontenery na odpadki bardzo często są głównymi źródłami nieprzyjemnych zapachów. „Pachnące” pojemniki stanowią duży problem szczególnie latem, kiedy temperatura podnosi się a procesy rozkładu i fermentacji odpadów organicznych przybierają na sile. W jaki sposób walczyć z przykrymi zapachami w domu i na podwórku? Zapoznaj się z poradnikiem bioExpert i poznaj 3 najlepsze metody!

1. Zadbaj o czystość

Brudne kosze i kontenery stanowią nie tylko źródło nieprzyjemnych zapachów, ale także są idealnym siedliskiem dla rozwoju różnego rodzaju patogenów i robaków. Dlatego kluczowe jest to, aby pojemniki na odpadki były zawsze utrzymywane w czystości. Kosze w kuchni najlepiej myć gąbką nasączoną letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Doskonale sprawdzi się także roztwór wody i octu (pół szklanki octu na 4 litry wody) lub papka z sody i kranówki. Łatwym i skutecznym sposobem na wyczyszczenie zewnętrznych koszy na odpadki jest wykorzystanie specjalnych płynów do dezynfekcji i myjki wysokociśnieniowej. Co ważne, po umyciu pojemników należy je dokładnie wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu lub w przewiewnym pomieszczeniu. Mycie koszy na śmieci nie należy do przyjemnych czynności. Osoby, dla których to zadanie jest „nie do przejścia”, mogą skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Koszt takiej usługi wynosi około 30 zł. Warto wiedzieć, że w niektórych wsiach, gminach i miastach obowiązek czyszczenia pojemników na śmieci spoczywa na firmach wywożących odpady. Ich mycie odbywa się przeważnie dwa razy w roku.

2. Działaj profilaktycznie  

Po każdym opróżnieniu i wyczyszczeniu koszy na śmieci warto rozpylać w ich wnętrzach neutralizator zapachów Odor Stop. Preparat opracowany przez bioExpert zawiera naturalne składniki, które degradują związki chemiczne przyczyniające się do powstawania nieprzyjemnych woni. Produkt działa na kilku płaszczyznach – usuwa źródła brzydkich zapachów, maskuje odory, a także odstrasza owady, w tym muchy. Odor Stop działa natychmiast po rozpyleniu. Produkt doskonale sprawdza się nie tylko w miejscach składowania odpadków, ale także wszędzie tam, gdzie istnieje problem nieprzyjemnych zapachów – np. w toaletach, na powierzchniach zanieczyszczanych przez zwierzęta, w zatęchłych pomieszczeniach czy rurach kanalizacyjnych. 

Niweluje nieprzyjemne zapachy odpadów organicznych (mięsa, ryb, owoców i warzyw)

Hamuje rozwój niepożądanych mikroorganizmów

Posiada przyjemny aromat olejków eterycznych, który odstrasza owady

Przyjazny dla środowiska

3. Ogranicz powstawanie wilgoci

Istnieje kilka powodów, dla których utrzymanie suchego środowiska w koszach na śmieci jest niezwykle ważne. Po pierwsze, wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, czyli źródeł szkodliwych dla zdrowia substancji i nieprzyjemnych zapachów. Po drugie, ociekające śmieci mogą przyklejać się do dna i ścian pojemników, co znacznie utrudnia ich opróżnianie. Po trzecie, mokre kosze wyglądają po prostu nieestetycznie. Gdy utrzymanie warunków niskiej wilgotności jest niemożliwe (np. w przypadku składowania odpadów o znacznym stopniu uwodnienia) to w składzie preparatu BIO Saszetki na przykre zapachy do pojemników na śmieci znajdują się także endospory pożytecznych bakterii saprofitycznych, które w sprzyjających warunkach wilgotnościowych przekształcają się w wegetatywne czyli aktywne formy mikroorganizmów. To właśnie aktywne mikroorganizmy przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a olejki eteryczne doskonale maskują ich pozostałości, jednocześnie zniechęcając do „odwiedzin” muchy oraz inne owady. Saszetki są bardzo łatwe w użyciu – wystarczy umieścić je na dnie kosza na śmieci lub przykleić je do wewnętrznej strony klapy pojemnika.

   Niwelują nieprzyjemne zapachy odpadów organicznych (mięsa, ryb, owoców i warzyw)

Hamują rozwój niepożądanych mikroorganizmów

Skutecznie zniechęcają owady

Przyjazne dla środowiska

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Ta idea zdecydowanie powinna nam przyświecać w kontekście dbania o pojemniki na odpadki. Regularne czyszczenie koszy na śmieci oraz stosowanie naturalnych preparatów bioExpert to prosty sposób, dzięki któremu nieprzyjemne zapachy przestaną być problemem. 

Rate this post

Czytaj więcej artykułów: