Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie, czyli eko podlewanie
Dlaczego ziemia nazywana jest „Błękitną Planetą”? Ponieważ około 71% jej powierzchni zajmują morza i oceany. Woda słona stanowi 97,5% wszystkich zasobów wody na świecie, natomiast słodka 2,5%, z czegoniecały 1% jest zdatny do picia! Naukowcy alarmują, że zasoby cennego „napoju życia” stale się zmniejszają a zapotrzebowanie na wodę pitną rośnie. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy powinniśmy o nią dbać. Dobrym krokiem w tym kierunku jest rezygnacja z podlewania ogródka wodą pochodzącą z wodociągów czy własnej studni na rzecz deszczówki. Eksperci bioExpert przedstawiają korzyści wynikające ze zbierania wody deszczowej.
Dowiedz się, dlaczego warto zbierać wodę deszczową i jakie są najważniejsze korzyści z gromadzenia deszczówki!
Globalne ocieplenie
Skutki zmiany klimatu są coraz bardziej widoczne w naszym codziennym życiu. Temperatury sięgające ponad 30 stopni Celsjusza i susze nie dotyczą już tylko południa Europy, ale także Polski. Od kilku lat w okresie letnim władze niektórych miejscowości i gmin wydają apele dotyczące oszczędzania wody lub wprowadzają ograniczenia jej zużycia. Dlatego warto być samowystarczalnym – odpowiednio wcześnie przygotować się na gorące lato i mieć w zapasie wodę przeznaczoną np. do podlewania ogródka i roślin domowych, mycia samochodów, tarasów, okien czy uzupełniania zawartości oczek wodnych lub małych stawów.
Koszty podlewania
Utrzymanie pięknego i zielonego trawnika oraz bujnej roślinności wymaga nie tylko dużo pracy, ale także wody. Ogrodnicy doradzają, aby przez cały okres wegetacyjny (czyli 120 dni w roku), podlewać trawę i inne rośliny przynajmniej 3 razy w tygodniu. W czasie upałów, gdy temperatura osiąga blisko 30 stopni Celsjusza, należy robić to codziennie w godzinach wieczornych. Jednorazowo powinno się dostarczać około 10 litrów wody na 1 m2 działki. Koszt podlewania ogrodu, zwłaszcza takiego o dużej powierzchni, może więc stanowić istotną pozycję w wydatkach gospodarstwa domowego – szczególnie teraz, kiedy podwyżki ceny wody sięgają od 30% do nawet 60%. Zbieranie wody deszczowej to świetny pomysł na oszczędzanie pieniędzy i wody. Eksperci szacują, że instalując system zbierania deszczówki można zaoszczędzić nawet do 50% wody pitnej, co przekłada się na znaczne korzyści finansowe!
Ekologiczne działania
Według szacunków ekspertów z dachu o powierzchni 100 m2 w ciągu 10 minutowej ulewy można zebrać blisko 180 litów deszczówki! Ten wynik jest najlepszym dowodem na to, że gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej w sposób przemyślany może stanowić ważny element ekologicznego stylu życia. Nie tylko pozwala ograniczyć zużycie wody pitnej, ale także odciąża sieć wodociągową, co przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do przepompowywania i uzdatniania wody. To z kolei ma wpływ na zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz zużycia surowców naturalnych. Podsumowując – zbierając deszczówkę w pełni realizujemy ekologiczną idee „działaj lokalnie, myśl globalnie”!
Co znajdziemy w deszczówce?
Woda deszczowa ma kwaśny odczyn, który wynosi około 6 pH. Znajdziemy w jej składzie niewielkie ilości soli mineralnych i rozpuszczone gazy m.in. tlen, azot, dwutlenek węgla. Deszczówka zbierana w rejonach silnie uprzemysłowionych i zurbanizowanych, może zawierać śladowe ilości metali ciężkich i inne związki chemiczne – nie są to jednak ilości, które mogą zagrażać ludziom. Ponadto, w wodzie deszczowej kryją się różne mikroorganizmy, piasek, kurz uliczny czy drobne nasiona i pyłki roślin. Jakość gromadzonej deszczówki zależy także m.in. typu pokrycia dachu, stanu rynien, konstrukcji filtrów, samego zbiornika czy jego wielkości. Aby zebrana woda byłaklarowna należy o nią odpowiednio dbać. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie w pełni naturalnych preparatów, takich jak BIO Deszczówka. Na czym polega jego działanie? Produkt zawiera mikroorganizmy saprofityczne, które rozkładają materię organiczną redukując ilość dostępnych substancji odżywczych i w ten sposób zapobiegają rozwojowi populacji niepożądanych bakterii i glonów. Preparat BIO Deszczówka nie zawiera substancji biobójczych. Co ważne, jego stosowanie nie wymaga dużo zaangażowania i pracy – wystarczy wsypać odmierzoną dawkę bezpośrednio do zbiornika na deszczówkę.
Skuteczne działanie mikroorganizmów saprofitycznych
Efektywna redukcja materii organicznej i hamowanie rozwoju glonów
Oszczędzanie wody pitnej w Polsce jest obecnie jednym z priorytetów działań proekologicznych. I nic dziwnego! Według najnowszych wyliczeń na jednego Polaka przypada 3 razy mniej wody niż wynosi średnia Europy. Eksperci biją na alarm – jesteśmy zagrożeni deficytem tego cennego towaru! Czy wyobrażasz sobie przeżyć dzień bez wody? My zdecydowanie nie! Zbieranie deszczówki to ekologiczne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala ograniczać pobór wody pitnej, korzystać z zasobów ziemi w sposób zrównoważony, a także odciążyć domowy budżet.
Przed zakupem naziemnego zbiornika, łapacza deszczu czy podziemnego systemu gromadzenia wody deszczowej, warto zweryfikować możliwości otrzymania dofinansowania w ramach programów gminnych i wojewódzkich oraz ogólnopolskiego programu „Moja woda”, który jest skierowany do właścicieli i współwłaścicielinieruchomości z domem jednorodzinnym.