Jak baśnie to Andersena, jak porady to eksperckie – obalamy błędne opinie na temat domowych oczyszczali ścieków

Istnieje wiele utartych opinii, porad i zaleceń na temat przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ). Niestety część z nich straciła na aktualności, a inne można włożyć między bajki. Podejmując decyzję o założeniu własnej ekologicznej oczyszczalni nieczystości, warto zweryfikować prawdziwość powszechnie dostępnych informacji. Oto kilka błędnych opinii na temat przydomowych instalacji do podczyszczania ścieków, z którymi rozprawiają się eksperci marki bioExpert.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków (POŚ) jest droga w użytkowaniu – bajka

Faktem jest, że założenie przydomowej oczyszczalni ścieków jest droższe niż budowa szamba, jednak w dłużej perspektywie taka instalacja jest znacznie korzystniejsza finansowo. Po pierwsze pozwala zapomnieć o regularnej konieczności zamawiania szambiarki oraz związanych z tą usługą wydatkami. Po drugie – podczyszczone  ścieki można wykorzystywać np. do podlewania ogródka, uzupełniania oczka wodnego czy stawu, co jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim korzystne dla portfela. Czas zwrotu inwestycji wynosi zazwyczaj około 3 lat (należy pamiętać, że jest to uzależnione od rodzaju zainstalowanego systemu). Chcąc założyć własną przydomową oczyszczalnię ścieków warto śledzić informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania na budowę instalacji w ramach Programu „Przydomowa oczyszczalnia”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków generuje nieprzyjemny zapach – bajka

Jeżeli oczyszczalnia (POŚ) została zbudowana według przyjętych zasad i jest użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta, to nie powinna wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów. Przydomowe oczyszczalnie mają za zadanie zapewniać najwyższy komfort użytkowania, oszczędności i być niemal bezobsługowe. Przyczyną pojawiania się przykrych zapachów może być zahamowanie naturalnego procesu rozkładu martwej materii organicznej i innych substancji niepożądanych (np. siarkowodoru, amoniaku, lotnych związków organicznych, siarczanów i fenoli) w wyniku zamierania mikroorganizmów. Obumieranie populacji pożytecznych bakterii jest naturalną koleją rzeczy. Jednak istnieją czynniki, który skutecznie intensyfikują ten proces i tym samym obniżają efektywność działania przydomowej oczyszczalni. Do najważniejszych z nich należy chemia. Pożytecznym mikroorganizmom szkodzą m.in. silne detergenty, antybakteryjne kosmetyki czy płyny do zmywania naczyń oraz antybiotyki zażywane przez użytkowników kanalizacji. W wyniku zmniejszenia ilości kolonii pożądanych bakterii, w tzw. osadzie czynnym rozpoczynają się niepożądane zmiany strukturalne. Tlenowe procesy rozkładu są zamieniane na procesy gnilne, które są warunkowane przez bakterie beztlenowe. Temu procesowi towarzyszy wytwarzanie związków odorogennych, takich jak np. siarkowodór, amoniak oraz lotne związki organiczne, będące przyczyną wszelakich nieprzyjemnych zapachów. Co zrobić w takim wypadku?

Przede wszystkim należy zastosować biopreparat rozruchowy, który silnie „zaktywizuje” oczyszczalnie do prawidłowej pracy, czyli uzupełni populacje bakterii tlenowych. Pożyteczne mikroorganizmy umożliwią efektywną biodegradację materii organicznej i pozwolą unikać problemu powstawania nieprzyjemnych zapachów. Najlepszym wyborem jest BIO Starter do przydomowych oczyszczalni. Każda dawka produktu zawiera enzymy i miliardy mikroorganizmów, które mają za zadanie wzbogacić osad czynny w komorze napowietrzania. Produkt zawiera mikroorganizmy zamknięte w tzw. mikrosferach. Mikrosfery chronią pożyteczne bakterie przed niesprzyjającymi warunkami środowiskowymi. Oznacza to, że po dodaniu biopreparatu bioExpert do przydomowej oczyszczalni ścieków, cała zawarta w dawce populacja mikroorganizmów jest uwalniana do środowiska w sposób kontrolowany, pozwalający na natychmiastowy wzrost pożytecznych mikroorganizmów, po zmianie czy ustaniu niesprzyjających warunków środowiskowych, a następnie efektywną biodegradację zanieczyszczeń.

Bio Starter do POŚ 400g. bioExpert

Przyspiesza rozpoczęcie działania przydomowej oczyszczalni ścieków – działa od razu po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki

Zapewnia wysoką efektywność oczyszczania ścieków 

Gwarantuje szybki powrót do pełnej wydajności po awarii

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy 

Przyjazny dla środowiska

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pracochłonna – bajka 

To kolejny mit, który należy obalić! Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga wielkich nakładów pracy i zaangażowania. Do bardziej czasochłonnych zadań należy jedynie okresowe opróżnianie osadnika gnilnego i wtórnego z nagromadzonych części stałych. Producenci instalacji zalecają to robić bardzo rzadko – nie częściej niż co 2-3 lata. Do innych, rutynowych innych prac konserwacyjnych, którym trzeba poświęcić dosłownie od kilku do kilkunastu minut należą m.in.: 

  • czyszczenie filtrów (co 3-6 miesięcy)
  • czyszczenie lub wymiana filtra powietrza (raz na 3 miesiące)
  • kontrola poziomu osadu w strefie aktywacyjnej lub ilości osadu aktywowanego po 30 minutach osadzania (3-4 razy w roku)
  • zasiedlenie drenażu pożytecznymi mikroorganizmami w celu uniknięcia problemu gromadzenia się sapropelu w drenach i zatykania się systemów rozsączania np. za pomocą biopreparatu Bio Drenaż (2 razy w roku)
BIO drenaż bioExpert 250g

Usuwa tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Neutralizuje nieprzyjemny zapach z drenażu

 Ogranicza  zamulanie drenów powodowane gromadzeniem się sapropelu 

Zapobiega zatykaniu się systemów rozsączania

 W sytuacjach awaryjnych może pomóc w udrożnieniu systemu rozsączającego 

Przyjazny dla środowiska

Kluczowe jest także uzupełnianie populacji pożytecznych mikroorganizmów w osadzie czynnym – w odróżnieniu do innych czynności, warto to robić częściej np. raz w miesiącu. Aby oszczędzić czas najlepiej stosować musujące tabletki biologiczne bioExpert. Wystarczy wrzucić odliczoną liczbę krążków do muszli klozetowej lub bezpośrednio do zbiornika ze ściekami – bez konieczności przesypywania preparatu czy odmierzania dawek. Każda tabletka biopreparatu zawiera miliardy wyselekcjonowanych mikroorganizmów saprofitycznych i skoncentrowane enzymy, które upłynniają i rozkładają m.in. białka i węglowodany, celulozę (w tym papier toaletowy i chusteczki higieniczne) i tłuszcze. Musująca formuła zapewnia równomierne rozprowadzenie mikroorganizmów w toni ścieków. Dzięki temu nieczystości są szybciej rozkładane, a sama oczyszczalnia działa prawidłowo i efektywnie przez cały okres eksploatacji.

musujące Tabletki biologiczne do szamb i oczyszczalni 6 szt. bioExpert

Zapewnia efektywne działanie oczyszczalni

Zwiększa efektywność biodegradacji nieczystości

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Utrzymuje optymalną drożność systemu rozprowadzającego podczyszczone ścieki w gruncie (zapobiega zatkaniu drenażu)

Tworzy aktywny biofilm, który zapobiega gromadzeniu się nieczystości na ściankach oczyszczalni

Przyjazny dla środowiska

Jeśli porady to eksperckie 

Podsumowując, chcąc założyć własną przydomową oczyszczalnię ścieków (POŚ) należy zapomnieć o bajkach. Warto kierować się sprawdzoną i pewną wiedzą. Obecnie wiele firm świadczy usługi w zakresie projektowania, budowy i konserwacji przydomowych oczyszczalni. Decydując się na stworzenie własnej instalacji warto postawić na dostawcę, który cieszy się najlepszymi opiniami klientów i stawia na najwyższą jakość usług. Ta sama zasada powinna dotyczyć wyboru produktów, wspierających efektywną biodegradację zanieczyszczeń. Nie bez przyczyny to właśnie biopreparaty marki bioExpert są produktami pierwszego wyboru dla tysięcy właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków w całej Polsce. 

4/5 - (2 votes)

Czytaj więcej artykułów: