Sprawdź, jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię przed zimą!
Jesień i zima to czas, kiedy przydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają szczególnej troski. Niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak niskie temperatury, marznący deszcz, śnieg…
Istnieje wiele utartych opinii, porad i zaleceń na temat przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ). Niestety część z nich straciła na aktualności, a inne można włożyć między bajki. Podejmując decyzję o założeniu własnej ekologicznej oczyszczalni nieczystości, warto zweryfikować prawdziwość powszechnie dostępnych informacji. Oto kilka błędnych opinii na temat przydomowych instalacji do podczyszczania ścieków, z którymi rozprawiają się eksperci marki bioExpert.
Faktem jest, że założenie przydomowej oczyszczalni ścieków jest droższe niż budowa szamba, jednak w dłużej perspektywie taka instalacja jest znacznie korzystniejsza finansowo. Po pierwsze pozwala zapomnieć o regularnej konieczności zamawiania szambiarki oraz związanych z tą usługą wydatkami. Po drugie – podczyszczone ścieki można wykorzystywać np. do podlewania ogródka, uzupełniania oczka wodnego czy stawu, co jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim korzystne dla portfela. Czas zwrotu inwestycji wynosi zazwyczaj około 3 lat (należy pamiętać, że jest to uzależnione od rodzaju zainstalowanego systemu). Chcąc założyć własną przydomową oczyszczalnię ścieków warto śledzić informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania na budowę instalacji w ramach Programu „Przydomowa oczyszczalnia”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jeżeli oczyszczalnia (POŚ) została zbudowana według przyjętych zasad i jest użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta, to nie powinna wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów. Przydomowe oczyszczalnie mają za zadanie zapewniać najwyższy komfort użytkowania, oszczędności i być niemal bezobsługowe. Przyczyną pojawiania się przykrych zapachów może być zahamowanie naturalnego procesu rozkładu martwej materii organicznej i innych substancji niepożądanych (np. siarkowodoru, amoniaku, lotnych związków organicznych, siarczanów i fenoli) w wyniku zamierania mikroorganizmów. Obumieranie populacji pożytecznych bakterii jest naturalną koleją rzeczy. Jednak istnieją czynniki, który skutecznie intensyfikują ten proces i tym samym obniżają efektywność działania przydomowej oczyszczalni. Do najważniejszych z nich należy chemia. Pożytecznym mikroorganizmom szkodzą m.in. silne detergenty, antybakteryjne kosmetyki czy płyny do zmywania naczyń oraz antybiotyki zażywane przez użytkowników kanalizacji. W wyniku zmniejszenia ilości kolonii pożądanych bakterii, w tzw. osadzie czynnym rozpoczynają się niepożądane zmiany strukturalne. Tlenowe procesy rozkładu są zamieniane na procesy gnilne, które są warunkowane przez bakterie beztlenowe. Temu procesowi towarzyszy wytwarzanie związków odorogennych, takich jak np. siarkowodór, amoniak oraz lotne związki organiczne, będące przyczyną wszelakich nieprzyjemnych zapachów. Co zrobić w takim wypadku?
Przede wszystkim należy zastosować biopreparat rozruchowy, który silnie „zaktywizuje” oczyszczalnie do prawidłowej pracy, czyli uzupełni populacje bakterii tlenowych. Pożyteczne mikroorganizmy umożliwią efektywną biodegradację materii organicznej i pozwolą unikać problemu powstawania nieprzyjemnych zapachów. Najlepszym wyborem jest BIO Starter do przydomowych oczyszczalni. Każda dawka produktu zawiera enzymy i miliardy mikroorganizmów, które mają za zadanie wzbogacić osad czynny w komorze napowietrzania. Produkt zawiera mikroorganizmy zamknięte w tzw. mikrosferach. Mikrosfery chronią pożyteczne bakterie przed niesprzyjającymi warunkami środowiskowymi. Oznacza to, że po dodaniu biopreparatu bioExpert do przydomowej oczyszczalni ścieków, cała zawarta w dawce populacja mikroorganizmów jest uwalniana do środowiska w sposób kontrolowany, pozwalający na natychmiastowy wzrost pożytecznych mikroorganizmów, po zmianie czy ustaniu niesprzyjających warunków środowiskowych, a następnie efektywną biodegradację zanieczyszczeń.
Przyspiesza rozpoczęcie działania przydomowej oczyszczalni ścieków – działa od razu po zaaplikowaniu odpowiedniej dawki
Zapewnia wysoką efektywność oczyszczania ścieków
Gwarantuje szybki powrót do pełnej wydajności po awarii
Neutralizuje nieprzyjemne zapachy
Przyjazny dla środowiska
To kolejny mit, który należy obalić! Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga wielkich nakładów pracy i zaangażowania. Do bardziej czasochłonnych zadań należy jedynie okresowe opróżnianie osadnika gnilnego i wtórnego z nagromadzonych części stałych. Producenci instalacji zalecają to robić bardzo rzadko – nie częściej niż co 2-3 lata. Do innych, rutynowych innych prac konserwacyjnych, którym trzeba poświęcić dosłownie od kilku do kilkunastu minut należą m.in.:
Usuwa tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
Neutralizuje nieprzyjemny zapach z drenażu
Ogranicza zamulanie drenów powodowane gromadzeniem się sapropelu
Zapobiega zatykaniu się systemów rozsączania
W sytuacjach awaryjnych może pomóc w udrożnieniu systemu rozsączającego
Przyjazny dla środowiska
Kluczowe jest także uzupełnianie populacji pożytecznych mikroorganizmów w osadzie czynnym – w odróżnieniu do innych czynności, warto to robić częściej np. raz w miesiącu. Aby oszczędzić czas najlepiej stosować musujące tabletki biologiczne bioExpert. Wystarczy wrzucić odliczoną liczbę krążków do muszli klozetowej lub bezpośrednio do zbiornika ze ściekami – bez konieczności przesypywania preparatu czy odmierzania dawek. Każda tabletka biopreparatu zawiera miliardy wyselekcjonowanych mikroorganizmów saprofitycznych i skoncentrowane enzymy, które upłynniają i rozkładają m.in. białka i węglowodany, celulozę (w tym papier toaletowy i chusteczki higieniczne) i tłuszcze. Musująca formuła zapewnia równomierne rozprowadzenie mikroorganizmów w toni ścieków. Dzięki temu nieczystości są szybciej rozkładane, a sama oczyszczalnia działa prawidłowo i efektywnie przez cały okres eksploatacji.
Zapewnia efektywne działanie oczyszczalni
Zwiększa efektywność biodegradacji nieczystości
Neutralizuje nieprzyjemne zapachy
Utrzymuje optymalną drożność systemu rozprowadzającego podczyszczone ścieki w gruncie (zapobiega zatkaniu drenażu)
Tworzy aktywny biofilm, który zapobiega gromadzeniu się nieczystości na ściankach oczyszczalni
Przyjazny dla środowiska
Podsumowując, chcąc założyć własną przydomową oczyszczalnię ścieków (POŚ) należy zapomnieć o bajkach. Warto kierować się sprawdzoną i pewną wiedzą. Obecnie wiele firm świadczy usługi w zakresie projektowania, budowy i konserwacji przydomowych oczyszczalni. Decydując się na stworzenie własnej instalacji warto postawić na dostawcę, który cieszy się najlepszymi opiniami klientów i stawia na najwyższą jakość usług. Ta sama zasada powinna dotyczyć wyboru produktów, wspierających efektywną biodegradację zanieczyszczeń. Nie bez przyczyny to właśnie biopreparaty marki bioExpert są produktami pierwszego wyboru dla tysięcy właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków w całej Polsce.