„Śmierdząca sprawa”, czyli jak uniknąć problemu nieprzyjemnych zapachów ze zlewu?
Nieprzyjemny zapach z kuchennego zlewu to powszechny problem, który wynika z gromadzenia się resztek jedzenia i tłuszczu w rurach.
Ideą stylu naturalistycznego jest projektowanie ogrodów, które nie tylko zachwycają dzikim pięknem natury, ale przede wszystkim są przyjazne dla środowiska i sprzyjają różnorodności biologicznej. Nie ma tam miejsca na syntetyczne nawozy, perfekcyjne rabaty i formowane tuje. Są za to kompostowniki, biopreparaty, rozłożyste drzewa i krzewy oraz kwietne łąki. Najbardziej atrakcyjnym elementem naturalistycznych ogrodów są oczka wodne! Zapoznaj się poradami ekspertów bioExpert i dowiedz się, jak stworzyć naturalne, łatwe w utrzymaniu „ogrodowe jeziorko” bez konieczności stosowania chemii.
Wielkość oczka wodnego powinna zależeć od powierzchni ogrodu i dostępnej przestrzeni – im większa działka, tym większy zbiornik można zaprojektować. Ważne, aby staw nie znajdował się w pełnym słońcu przez cały dzień. Silne nasłonecznienie sprzyja rozwojowi glonów i związków szkodliwych dla ryb. Ponadto rozpuszczalność tlenu w wodzie maleje proporcjonalnie do temperatury, co odgrywa niemałe znaczenie dla dobrostanu fauny i flory wodnej. Oczka nie warto lokalizować także w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów, ponieważ opadające liście będą skutecznie zanieczyszczać wodę. Kolejnym ważnym krokiem jest zaprojektowanie kształtu zbiornika. Naturalistyczne „ogródki wodne” są nieregularne i przypominają jeziorka spotykane w naturze. Myśląc o estetyce i o tym, jak oczko wodne będzie wyglądać w ogrodzie, nie można zapomnieć o roślinach! Wybierając kwiaty, krzewy i trawy warto zadbać o jak największą różnorodność. Dlaczego? Bujna roślinność nie tylko pięknie wygląda, ale także przyciąga pożyteczne owady np. ważki, które żywią się larwami komarów. Na koniec warto dodać elementy, które będą pełnić rolę schronienia dla płazów i ssaków oraz zwiększą atrakcyjność małego stawu. Doskonale sprawdzą się tu głazy, kamienie, kłody i konary. Magiczny klimat w „wodnym ogrodzie” pomogą stworzyć drewniane mostki, kamienne ścieżki i odpowiednie oświetlenie. Dobrze zaplanowane jeziorko będzie atrakcyjnym i uroczym elementem, który wprowadzi harmonię do ogrodu. Spokojna tafla wody, bujna roślinność, dźwięk szemrzącej wody i rechot żab stworzą wyjątkową atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi i kontemplacji natury. Dlatego w sąsiedztwie oczka wodnego warto stworzyć strefę relaksu z altaną, paleniskiem, huśtawką czy hamakiem.
Naturalne stawy mają zdolność do samooczyszczania, dzięki czemu są odporne na nagłe zmiany parametrów fizykochemicznych. Niestety, proces ten nie jest tak efektywny w przypadku małych oczek wodnych. Aby woda w ogrodowym zbiorniku była czysta i klarowna, trzeba o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy regularnie usuwać liście, glony, muł i obumarłe pędy oraz kontrolować wzrost roślin. Kluczowe znaczenie dla utrzymywania klarownej i „zdrowej” wody ma również utrzymywanie optymalnego pH wody (między 6,5 a 8,5), stosowanie wydajnego filtra oraz wprowadzenie do zbiornika roślin posiadających właściwości oczyszczające wodę np. salvinii pływających (Salvinia natans), azollii karolińskich (Azolla filiculoides), hiacyntów wodnych (Eichhornia crassipes), rogatek sztywnych (Ceratophyllum demersum) czy tataraków zwyczajnych (Acorus calamus). Warto wiedzieć, że woda w oczku musi być także odpowiednio napowietrzana. Najlepiej wykorzystać w tym celu pompę napowietrzającą zasilaną energią słoneczną.
W pełni naturalnym i efektywnym sposobem na utrzymanie czystej, klarownej i „zdrowej” wody jest stosowanie specjalistycznych biopreparatów. Najlepszym przykładem takiego produktu jest BluKlar. Każda dawka tego naturalnego preparatu biologicznego zawiera miliony mikroorganizmów saprofitycznych, które działają niczym naturalny system filtracyjny. Pożyteczne mikroorganizmy efektywnie redukują ilość martwej materii i innych niepożądanych składników. Ponadto stabilne populacje bakterii konkurują z powodzeniem z glonami wolnopływającymi w zakresie związków niezbędnych do rozwoju i wypełniania wszelkich czynności życiowych czyli mówiąc prościej „zabierają” glonom pokarm i niemal całkowicie uniemożliwiają ich rozwój. Pożyteczne mikroorganizmy w produkcie BluKlar nie tylko zapobiegają zarastaniu powierzchni zbiornika, ale także tworzą naturalną barierę ochronną dla oczka wodnego, chroniąc je przed patogenami i chorobami. Ponadto, silna populacja bakterii sprawia, że „wodny ogród” jest bardziej odporny na „stresowe” czynniki, takie jak wahania temperatury i zanieczyszczenia.
Skutecznie oczyszcza dno zbiornika z osadów organicznych
Zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń organicznych
Poprawia przejrzystość wody
Zapewnia zrównoważony rozwój całego ekosystemu
Nie zawiera chemii
Przyjazny dla środowiska
Planowanie, budowa i utrzymanie oczka wodnego wymaga sporo pracy i zaangażowania. Należy starannie zaplanować jego lokalizację, dobrać rośliny, dbać o jakość wody i regularnie zasilać ją pożytecznymi mikroorganizmami. Nagroda jest jednak tego warta! Piękny, naturalistyczny ogród bez wątpienia będzie źródłem dumy, satysfakcji i radości przez wiele sezonów.